فروشگاه ساز ناپ کامرس - ناپ فارسی
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید

ناپ‌کامرس یا ووکامرس، گزینه بهتر برای فروشگاه اینترنتی

ناپ‌کامرس یا ووکامرس، گزینه بهتر برای فروشگاه اینترنتی

در سال‌های اخیر تجارت الکترونیک، خرید آنلاین و فروشگاه‌های اینترنتی یک بخش جدایی‌ناپذیر از زندگی روزمره اکثر مردم در سراسر جهان شده است. سادگی در استفاده، دسترسی 24 ساعته به فروشگاه و فهرستی از مجموعه کالا‌های متنوع تنها بخشی از مزایای خرید و فروشگاه‌های اینترنتی هستند که باعث افزایش محبوبیت آن‌ها در بین مردم شده است. همین امر باعث شده است تا درخواست برای ایجاد فروشگاه‌های اینترنتی به صورت قابل توجهی افزایش یابد و پلتفرم‌های گوناگون با مزایا و معایب مخصوص به خود اقدام به ایجاد فروشگاه سازهای اینترنتی گوناگون کنند. در این وبلاگ قصد داریم تا یکی از فروشگاه سازهای بهتر شناخته شده، ووکامرس (WooCommerce) را با فروشگاه ساز ناپ‌کامرس (nopCommerce) از نقطه‌نظر کارایی و استفاده با یکدیگر مقایسه کنیم و به این سؤال پاسخ دهیم که "کدام فروشگاه ساز برای من و تجارت من مناسب‌تر است؟".


در کشور ما فروشگاه ساز ووکامرس (WooCommerce) یکی از پراستفاده‌ترین و شناخته‌شده‌ترین فروشگاه سازهای اینترنتی است. تجارت‌های گوناگون و متعددی به منظور ایجاد فروشگاه‌های اینترنتی خود به سوی این فروشگاه ساز بیشتر شناخته شده رفته و از خدمات و قابلیت‌های این فروشگاه ساز استفاده می‌کنند. از طرفی فروشگاه ساز ناپ‌کامرس (nopCommerce) یک فروشگاه ساز تقریباً جدید برای کاربران و متخصصان در کشور ما بوده که متخصصان و کاربران از آن اطلاعات کافی ندارند. متأسفانه به دلیل تفاوت در سطح آگاهی و بهتر شناخته شدن این دو فروشگاه ساز، صاحبان تجارت برای ایجاد فروشگاه‌های اینترنتی خود به سرعت به سمت گزینه بهتر شناخته شده رفته و به موارد مهمی مانند "گزینه مناسب از نظر کارایی برای نوع فروشگاه من" دقت نمی‌کنند.


هنگامی که صاحبان یک تجارت قصد دارند به عرصه تجارت الکترونیک وارد شوند و فعالیت خود را با راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی آغاز کنند، همواره باید به این امر توجه کنند که ایجاد فروشگاه اینترنتی با استفاده از فروشگاه ساز مناسب با توجه به نوع و کارایی فروشگاهی که قصد دارند ایجاد کنند یک امر بسیار مهم است. اهمیت این امر به این دلیل است که هنگامی که فروشگاه اینترنتی ایجاد می‌شود و محصولات و خدمات تجارت بر روی این فروشگاه قرار داده می‌شود، هزینه و سرمایه قابل توجهی چه از نظر نیروی کاری و چه مالی صرف می‌شود. انتخاب اشتباه فروشگاه و فروشگاه ساز اینترنتی به معنی از دست رفتن سرمایه است. تغییر و انتقال اطلاعات از فروشگاه قدیمی به فروشگاه جدید نیازمند صرف هزینه قابل توجه بوده و ایجاد فروشگاه جدید و شروع مجدد فرایند از صفر به معنی از دست دادن زمان فراوان است. هیچ یک از این دو مورد گزینه جذابی به نظر نمی‌رسند. همین امر اهمیت انتخاب صحیح فروشگاه ساز را به خوبی نمایش می‌دهد. حال به بررسی دو فروشگاه ساز خواهیم پرداخت سعی خواهد شد که به سؤال "کدام فروشگاه ساز برای من مناسب‌تر است؟" پاسخ داده شود.


فروشگاه ساز بهتر شناخته شده "WooCommerce" در حقیقت یک افزونه برای برنامه "WordPress" است که به این برنامه این قابلیت را می‌دهد که امکان ایجاد وب‌سایت‌های اینترنتی با ماهیت فروشگاه اینترنتی را داشته باشد. به عبارت دیگر، WordPress به منظور ایجاد فروشگاه‌های اینترنتی ایجاد نشده است. همین امر باعث می‌شود که این پلتفرم برای ایجاد فروشگاه‌های اینترنتی به صورت کامل بهینه نشده باشد. از طرفی فروشگاه ساز ناپ‌کامرس (nopCommerce) فقط به منظور ایجاد فروشگاه‌هایی اینترنتی طراحی،ایجاد و بهینه شده است و تضمین می‌کند که تمام فروشگاه‌های اینترنتی ایجاد شده توسط این فروشگاه ساز در حالت بهینه باشد. امر بهینگی زمانی به صورت مشخصی قابل مشاهده است که تعداد مشتریان و محصولات یک فروشگاه افزایش یابد. فروشگاه‌های اینترنتی ایجاد شده توسط فروشگاه ساز WooCommerce بعد از گذشت زمان و افزایش تعداد محصولات و مشتریان دچار کاهش سرعت می‌شوند در حالی که فروشگاه‌های اینترنتی ایجاد شده توسط فروشگاه ساز ناپ‌کامرس (nopCommerce) برای تعداد محصولات و مشتریان بالا طراحی و پیاده‌سازی شده است و با افزایش تعداد این موارد دچار کاهش سرعت نخواهد شد.


مورد دیگر بحث افزونه‌ها است. هر چه تعداد افزونه‌های استفاده شده در یک فروشگاه اینترنتی افزایش یابد، سرعت فروشگاه کاهش خواهد یافت. فروشگاه‌های اینترنتی ایجاد شده توسط فروشگاه ساز WooCommerce دارای قابلیت‌ها و ابزارهای کمتری به نسبت فروشگاه‌های اینترنتی ایجاد شده توسط فروشگاه ساز ناپ‌کامرس (nopCommerce) هستند که همین امر باعث می‌شود صاحبان فروشگاه نیاز به نصب تعداد بیشتری افزونه بر روی فروشگاه‌های خود داشته باشند. نصب افزونه بیشتر نیز به معنی افزایش هزینه نیز است. در ادامه برخی از قابلیت‌هایی که در فروشگاه‌های اینترنتی ایجاد شده توسط فروشگاه ساز ناپ‌کامرس (nopCommerce) به صورت پیش فرض وجود داشته ولی در فروشگاه‌های اینترنتی ایجاد شده توسط WooCommerce باید به عنوان افزونه نصب شوند را نام خواهیم برد:


- ابزار تجزیه و تحلیل گوگل (Google Analytics).

- سیستم چند ارزی (multi-currency).

- سیستم مرتب‌سازی محصولات بر اساس مارک (Brand).

- سیستم درخواست بازگشت و گارانتی.

- سیستم کارت هدیه.

- سیستم چند-فروشگاهی و چند-فروشندگی.


مورد بعدی بحث امنیت است. فروشگاه ساز ناپ‌کامرس (nopCommerce) و تمامی افزونه‌های ایجاد شده برای این فروشگاه ساز با استفاده از آخرین فناوری .NET Core ایجاد شده است. همین امر باعث می‌شود تا امنیت فروشگاه‌های ایجاد شده توسط این فروشگاه ساز تضمین شود. متأسفانه در مورد فروشگاه ساز WooCommerce نمی‌توان چنین ادعای کرد. مشکلات امنیتی فراوان که از طرف افزونه‌های نصب شده در فروشگاه‌های اینترنتی ایجاد شده توسط WooCommerce به وجود می‌آیند یک امر شناخته شده است و صاحبان فروشگاه همواره در حال سعی در کسب اطمینان از امنیت فروشگاه‌های خود بوده که شامل هزینه می‌شود.


حال بعد از بررسی نکات اساسی این دو فروشگاه ساز، زمان پاسخ دادن به سؤال "کدام فروشگاه ساز برای تجارت من مناسب است؟" می‌رسد. اگر تجارت شما یک تجارت کوچک، با امکانات، تعداد مشتریان، سفارشات و محصولات محدود است، هر دو فروشگاه ساز گزینه مناسبی هستند. اما اگر تجارت شما یک تجارت رو به رشد است و در آینده کوتاه تعداد مشتریان، سفارشات و محصولات فروشگاه به مقدار قابل توجهی افزایش داده خواهد شد، گزینه مناسب فروشگاه ساز ناپ‌کامرس (nopCommerce) است.

نظر خود را بیان کنید