فروشگاه ساز ناپ کامرس - ناپ فارسی
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید

ناپ‌کامرس (nopCommerce) یا دروپال (Drupal)، کدام پلتفرم مناسب تجارت الکترونیک است؟

ناپ‌کامرس (nopCommerce) یا دروپال (Drupal)، کدام پلتفرم مناسب تجارت الکترونیک است؟

در دنیای تجارت الکترونیک، انتخاب پلتفرم مناسب یکی از مهم‌ترین تصمیم‌های یک صاحب تجارت است. انتخاب پلتفرم ایجاد و توسعه فروشگاه‌های اینترنتی باید بر اساس نیازها و کاربردهای تجارت و توانایی‌ها و ابزارهای موجود در پلتفرم انجام شود. انتخاب پلتفرم نادرست تنها باعث به هدر رفتن منابع و ایجاد ضرر برای صاحبان تجارت می‌شود که در نهایت برای اصلاح آن هزینه بیشتر باید صرف شود.


در این پست قصد داریم دو پلتفرم شناخته شده ناپ‌کامرس (nopCommerce) و دروپال (Drupal) را از نظرهای قابلیت‌ها، تفاوت‌های موجود و زمینه مناسب استفاده بررسی کنیم.


اولین مورد قابل توجه درباره هر دو پلتفرم این است که هر دو به صورت منبع باز (Open-Source) بوده و قابلیت شخصی‌سازی شدن برای رفع نیازهای خاص تجارت‌های مختلف را دارا می‌باشند. مورد دوم تفاوت اصلی این دو پلتفرم است. پلتفرم ناپ‌کامرس (nopCommerce) به عنوان یک "فروشگاه ساز اینترنتی" طراحی و پیاده‌سازی شده است، در حالی که پلتفرم دروپال (Drupal) به عنوان یک پلتفرم "مدیریت محتوا" (Content Management System) طراحی و پیاده‌سازی شده است.فناوری

از نظر فناوری، دروپال با استفاده از زبان برنامه‌نویسی معروف و محبوب PHP توسعه و پیاده‌سازی شده است. نسخه 8 دروپال قابلیت پشتیبانی از PHP 7.1 را دارا می‌باشد. این پلتفرم از پایگاه داده MySQL پشتیبانی می‌کند. همچنین دروپال از قابلیت‌های پیشرفته و مؤثری مانند مدیریت نظرسنجی، استفاده از گرافیک و دیگر موارد مشابه به منظور کمک در فرایند ایجاد یک وب‌سایت (Web-Site) پیشرفته بهره‌مند است. از ابزارهایی که دروپال در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد می‌توان به قابلیت‌های ایجاد فروم (Forum)، تصاویر، رویدادها، تقویم و ویدئو اشاره کرد.


پلتفرم ناپ‌کامرس بر اساس زبان برنامه‌نویسی و چهارچوب معروف و حرفه‌ای Microsoft ASP.NET Core طراحی و پیاده‌سازی شده است و از پایگاه داده MS SQL Server 2012 و نسخه‌های بالاتر آن به منظور ذخیره‌سازی داده‌های خود استفاده می‌کند. این پلتفرم، به صاحبان تجارت یک بخش کاتالوگ محصولات و یک بخش ابزار مدیریت فروشگاه را به عنوان‌های بخش‌های ظاهر فروشگاه و مدیریت فروشگاه ارائه می‌دهد که قابلیت ایجاد سبدهای خرید الکترونیک را ایجاد می‌کند. این پلتفرم دارای ساختار ماژولار (Modular) بوده که برای شخصی‌سازی یک فروشگاه اینترنتی به منظور رفع نیازهای گوناگون بسیار مناسب است و همچنین برد وسیعی از قابلیت‌ها و ابزارهای گوناگون را که به صورت از پیش آماده شده، به منظور رفع نیازهای مدیریتی و محتوایی در اختیار صاحبان فروشگاه قرار می‌دهد:


- قابلیت چند-فروشگاهی

- قابلیت چند-فروشندگی

- قابلیت فهرست کنترل دسترسی (Access Control List)

- طراحی صفحات به صورت پاسخگرا (Responsive)

- پشتیبانی از چند-زبانی و زبان‌های راست به چپ (Multilingual & RTL)

- ابزارهای مدیریت سئو (SEO)

- ابزارهای مدیریت محتوا (Content Management)

- پشتیبانی از محصولات کرایه‌ای، مکرر (Recurring) و مجازی قابل دریافت (Downloadable)

- پشتیبانی از سیستم کسب امتیاز توسط مشتریان

- پشتیبانی از سیستم‌های تخفیف‌ها، کوپون تخفیف و کارت هدیهتفاوت‌های اصلی بین دو پلتفرم: محتوا یا تجارت الکترونیک


دروپال (Drupal)

همان‌طور که یاد شد، پلتفرم دروپال به منظور ایجاد و مدیریت محتوا طراحی و پیاده‌سازی شده است. اگر قصد دارید در وب‌سایت خود از محتوایی مانند اخبار، کتاب‌های الکترونیکی، فروم (Forum) یا شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید، این پلتفرم مناسب کار شما است. به منظور استفاده از این پلتفرم در عرصه تجارت الکترونیک، توسعه‌دهندگان نیاز دارند تا از افزونه تجارت الکترونیک این پلتفرم استفاده کنند که در چنین شرایطی، تمرکز بر روی فروش محصولات غیر معمول (Non-Traditional Products) خواهد بود.


به عنوان مثال، این پلتفرم با استفاده از افزونه تجارت الکترونیک خود می‌تواند محیط مناسبی برای فروش انواع حساب‌های اشتراکی به منظور دسترسی به محتواهای گوناگون مانند تصاویر، ویدئو یا کتاب‌های الکترونیک می‌باشد.


این پلتفرم حتی با استفاده از افزونه تجارت الکترونیک خود، پلتفرم مناسبی به منظور فروش محصولات معمول‌تر مانند محصولات الکترونیکی و فیزیکی که نیاز به سیستم دسته‌بندی و ویژگی محصولات پیچیده و با قابلیت‌های فراوان دارند، نیست.ناپ‌کامرس (nopCommerce)

این پلتفرم به منظور ایجاد فروشگاه‌های اینترنتی با قابلیت فروش انواع محصولات معمول، طراحی و پیاده‌سازی شده است و مجموعه‌ای از قابلیت‌ها و ابزارهای گوناگون را به منظور فراهم آوردن تجربه‌ای کامل برای خرید و فروش انواع محصولات از جمله محصولات مجازی را در اختیار صاحبان تجارت و مشتریان قرار می‌دهد.


این پلتفرم می‌تواند به راحتی چندین هزار محصول را در سیستم کاتالوگ محصولات خود ایجاد و ذخیره‌سازی کند. همچنین امکان ایجاد و اختصاص دادن انواع ویژگی‌های مختلف به محصولات و امکان جستجوی این ویژگی‌های نیز وجود دارد. در صورتی که قصد ایجاد یک فروشگاه اینترنتی، چه برای یک شرکت بزرگ یا یک تجارت کوچک هستید، این پلتفرم مناسب شما است.نتیجه نهایی

اگر قصد ایجاد یک فروشگاه اینترنتی به منظور ایجاد و فروش محتوای الکترونیکی مانند تصاویر، ویدئو، کتاب‌های الکترونی، دوره‌های آموزشی و دیگر موارد مشابه را دارید،پلتفرم دروپال مناسب شما است. اما اگر قصد دارید یک فروشگاه اینترنتی کامل به همراه انواع ابزار مناسب و ضروری فروش محصولات فیزیکی و مجازی به همراه ابزار موردنیاز جهت ایجاد مشخصات محصولات، روش‌های پرداخت گوناگون، روش‌های ارسال و دیگر موارد مشابه را می‌باشد، پلتفرم ناپ‌کامرس مناسب شما است.

نظر خود را بیان کنید