فروشگاه ساز ناپ کامرس - ناپ فارسی
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید

مجنتو یا ناپ‌کامرس: انتخاب مناسب

مجنتو یا ناپ‌کامرس: انتخاب مناسب

فروشگاه ساز (پلتفرم) مجنتو (Magento) یک فروشگاه ساز با سابقه است که توسط تجارت‌های گوناگونی برای ایجاد فروشگاه‌های اینترنتی انتخاب شده است. این فروشگاه ساز به‌ مدت قابل توجهی در بازار جهانی وجود داشته و از این فروشگاه ساز برای ایجاد فروشگاه‌های اینترنتی مختلف استفاده شده است. از طرفی فروشگاه ساز ناپ‌کامرس (nopComerce) یک فروشگاه ساز جدیدتر و با سابقه کمتر است که مدت زمان کمتری در بازار جهانی حضور داشته است. به همین دلیل شرکت‌ها و تجارت‌های گوناگون اکثراً به دنبال استفاده از فروشگاه ساز مجنتو برای ایجاد فروشگاه اینترنتی خود هستند. ولی آیا فروشگاه ساز مجنتو نسبت به فروشگاه ساز ناپ‌کامرس برتری کامل دارد و تمام تجارت‌های گوناگون باید به دنبال ایجاد فروشگاه‌های خود با استفاده از مجنتو باشند؟ در ادامه به این سؤال پاسخ داده خواهد شد.


هنگامی که یک شرکت و یا یک تجارت جدید قصد دارد به عرصه تجارت الکترونیک وارد شده و اولین فروشگاه اینترنتی خود را ایجاد کند، باید این مورد مشخص شود که آیا تجارت نام برده شده قصد دارد که وسعت فعالیت خود را با گذشت زمان افزایش داده و از یک تجارت کوچک به تجارت متوسط یا بزرگ تبدیل شود یا هدف نهایی، یک تجارت کوچک است. هر دو فروشگاه ساز ناپ‌کامرس و مجنتو برای ایجاد فروشگاه‌های کوچک مناسب هستند، ولی قابلیت‌های ادغام پذیری و شخصی‌سازی بالای ناپ‌کامرس، این فروشگاه ساز را برای ایجاد فروشگاه‌های تجارت‌های متوسط و بزرگ گزینه بهتری می‌کند. دلیل اصلی مناسب‌تر بودن فروشگاه ساز ناپ‌کامرس (nopCommerce) نسبت به فروشگاه ساز مجنتو (Magento) برای ایجاد فروشگاه‌های متوسط و بزرگ، آسانی در فرایند شخصی‌سازی فروشگاه ساز است. به منظور درک بهتر چند نمونه بین مجنتو و ناپ‌کامرس مقایسه خواهد شد تا مشخص شود که به چه علت شخصی‌سازی و ادغام پذیری ناپ‌کامرس بسیار آسان‌تر از مجنتو است.


- معماری واضح: ناپ‌کامرس به صورت تقریبی از 5383 فایل تشکیل شده است در حالی که مجنتو به صورت تقریبی از 97625 فایل تشکیل شده است. مجتو به نسبت ناپ‌کامرس بسیار حجیم‌تر و پیچیده‌تر است.


- تعداد جداول کمتر: پایگاه داده ناپ‌کامرس از 117جدول تشکیل شده است در حالی که پایگاه داده مجنتو از 391 جدول. به همین دلیل برای گروه‌های طراحی و توسعه پیگیری و اطلاع داشتن از همه موارد بسیار دشوار خواهد بود.


- سرعت بیشتر هنگام استفاده به صورت پایه: مجنتو به دلیل استفاده از PHP، به صورت پایه (بدون استفاده از هیچ افزونه‌ای) به نسبت ناپ‌کامرس سرعت کمتری دارد. ساختار زبان PHP به این گونه است که فایل‌های موجود در دیسک ذخیره‌سازی، بعد از فراخوانی به حافظه ارسال شده، صفحه پردازش شده و سپس فایل به دیسک بازگردانده خواهد شد. در حالی که در زبان C# و ساختار DLL، فایل‌ها بعد از فراخوانی اول، به صورت پردازش شده در حافظه باقی خواهند ماند تا حافظه خالی شود. همین امر باعث می‌شود که ناپ‌کامرس سرعت بیشتری به نسبت مجنتو داشته باشد.

 


سه مورد یاد شده، علت‌های اصلی مزیت ناپ‌کامرس به مجنتو را در فروشگاه‌های متوسط و بزرگ را بیان می‌کنند. در رابطه با فروشگاه‌های کوچک چندین مورد است که باید مورد توجه قرار بگیرند:

مجنتو به دلیل سابقه بیشتر حضور در عرصه تجارت الکترونیک، دارای افزونه‌های بیشتری به نسبت ناپ‌کامرس است. امکان ایجاد یک فروشگاه اینترنتی زیبا با امکانات پیشرفته در مدت زمانی یک روزه با استفاده از مجنتو امکان‌پذیر است.


هر دو فروشگاه ساز دارای افزونه‌های فراوانی هستند ولی مجنتو به علت حضور بیشتر در عرصه تجارت الکترونیک، دارای ادغام پذیری بیشتری نسبت به ناپ‌کامرس با سرویس‌های محلی گوناگون است. به همین دلیل هنگامی که صاحب یک تجارت قصد دارد یک فروشگاه اینترنتی کوچک ایجاد کرده که نیازهای محلی خود را بر طرف کند، اولین موردی که صاحب تجارت باید بررسی کند این است که فروشگاه ساز انتخابی، قابلیت ادغام پذیری با سرویس‌های محلی را دارد یا خیر.


مشکل اصلی در مجنتو دشواری ادغام پذیری و توسعه در آینده به دلیل پیچیدگی بالای معماری فروشگاه ساز است. همین دشواری‌ها و مشکلات باعث می‌شود که حتی در فروشگاه‌های کوچک نیز استفاده از ناپ‌کامرس انتخاب بهتری بوده و امکان اعمال تغییرات در آینده برای صاحب فروشگاه وجود داشته باشد.

شرایط این مقاله ممکن است در ایران متفاوت باشد. قبل از انتخاب تحقیقات خود را کامل کنید.

نظر خود را بیان کنید